top of page
כלי דם.png

מרפאת כלי דם

מרפאה לאבחון, ייעוץ וטיפול בבעיות ורידים ועורקים.

במרפאה עובדים רופאים מומחים בתחום כירורגיה כללית וכירורגיית כלי דם, הנותנים מענה מקצועי בתהליכי אבחון וייעוץ. לכל מטופל על פי צרכיו האישיים, יוצעו אפשרויות טיפול שונות הניתנות למימוש כבר במסגרת המרפאה.

שירות חדש! השכרת מכשיר ביתי למעקב אחר לחץ דם ופענוח תוצאות מהיר על ידי רופא מומחה

מה זה בעצם בעיות בכלי דם?

כלי דם
VaricoseVeins-PageImage.jpg

מערך הורידים ברגליים מורכב משתי מערכות עיקריות. מערכת אחת, עמוקה, נמצאת בתוך השרירים ומעבירה כ-95 אחוזים מהדם מהגפיים ללב. המערכת השנייה, השטחית, נמצאת באזור התת-עורי ובה נוצרות הדליות. שתי המערכות מחוברות ברשת ורידים. כשזרימת הדם תקינה, היא נעשית מהמערכת השטחית אל המערכת העמוקה וממנה לכיוון הלב.

השרירים פועלים כמו לב מקומי: הפעלתם - בהליכה או בהתעמלות -  מזרימה את הדם ביתר עוצמה מהרקמות אל הלב. אם, לרוע המזל, יש שיבוש בשסתומים – הדם  הורידי "חוזר". כלומר, זורם כלפי הרגליים. כך נוצרות הדליות.

foot-and-ankle-veins-feat.jpg

הורידים לא עומדים בלחץ:
הוריד לא יכול לשאת לחצים גדולים. בעוד שהעורקים נושאים לחץ ממוצע של 120/80 מ"מ כספית, בורידים הלחצים נעים בין 2 ל-15 מ"מ כספית בלבד. כשהשסתום בוריד מתקלקל הלחץ בוריד עולה, הוא מתנפח כמו בלון ונוצרות דליות – ורידים בולטים מפותלים בצבעי כחול או סגול כהה. כשהנפיחות היא רק בנימים הקטנים והדקים, מתקבל מראה של קורי עכביש בצבע אדמדם. לא ניתן לתקן שסתומים. כאשר שסתום אחד קורס, הוא גורר עוד ועוד שסתומים אחריו.

varicose-veins.jpg

עד כמה הבעיה נפוצה?
40% מהנשים בגיל הפוריות סובלות מדליות. בגיל מבוגר, השכיחות עולה לכדי 80%.

אצל הגברים, 15% סובלים בגיל צעיר, ובין 30 ל-40% סובלים בגיל מבוגר.
2-3% מכלל הסובלות והסובלים יפתחו כיבים מודלקים.

 

ממה זה נגרם? מה הסיבות להופעת דליות?
אם לאימא שלך יש דליות ברגליים, לך ולאחיותייך יש סיכון של 70% שהבעיה תופיע גם אצלכן.

אז איך מטפלים?

טיפולים

בת.ל.מ מרכז רפואי עומדות בידינו מגוון אפשרויות לטיפול:

ניתוח, גלי רדיו, קיטור, קלריווין והטרשה תחת סונר.

בכך יתרון גדול המאפשר להתאים טיפול המדויק לכל אחד ואחת.

גלי רדיו (RF)

טכנולוגיה לטיפול בורידים חולים, הפועלת על גלי רדיו. הטיפול מתבצע בהרדמה מקומית ובמהלכו מוכנס סיב, בהנחיית אולטרסאונד, לאורך הוריד, והוא משדר בקצהו גלי רדיו. גלי הרדיו מייצרים חום ממוקד ובכך סוגרים את הוריד. הסיב מוחדר דרך חתך קטן ביותר ולכן הטיפול אינו משאיר צלקות והחזרה לשגרה היא מיידית. קיים ניסיון של שנים בשימוש בטכנולוגיה זו והיא נחשבת אפקטיבית ובטוחה ביותר.

טכנולוגיה חדישה ביותר לסגירת ורידים חולים, המתבססת על איטומם בעזרת דבק ייעודי שפותח למטרה זו. במהלך הטיפול מוחדר סיב, בהנחיית אולטרסאונד, לאורך הוריד ומקצהו מוזרקת כמות קטנה של דבק שסוגר את דפנות הכלי ללא תהליך דלקתי. הטיפול מתבצע בעזרת מחט בלבד, כלומר ללא צורך בהרדמה מקומית ולרוב אין צורך בחבישת גרב אלסטית לאחר הניתוח.

Venaseal

מכשיר חדשני בפיתוח ישראלי. טכנולוגיית הטיפול כוללת החדרת סיב דק לוריד, בהנחיית אולטרסאונד, והפעלת גירוי מכני על דופן הוריד הגורם להתכווצותו תוך שילוב הזרקת סקלרוזן הגורם לסגירתו של הוריד ובהמשך להעלמותו.

יתרון משמעותי לטיפול הוא העדר הצורך בהרדמה מקומית שכן אין שימוש בחימום הוריד. התהליך נמשך כ-30 דקות ולאחריו ניתן לחזור לפעילות רגילה. 

קלריווין

בשיטה זו מסומנים הורידים הבולטים וענפים של הספנה על פני הרגל. בהרדמה מקומית ובשימוש בנקבים זעירים של מחט ומכשור ייחודי נשלפים הורידים מהרגל. לטיפול תוצאות קוסמטיות מצוינות ללא תהליך של דלקת וספיגה שמתרחש בשיטות הסגירה האחרות כדוגמת הזרקות קצף וקיטור. יש לציין שניתן לשלוף בשיטה זו ורידים מגודל של 2 מ"מ ולא נימים.

כריתת דליות

הזרקות המתבצעות תחת סונר (אולטרה סאונד) או באופן ישיר, במהלכן מוזרק חומר סקלרוזנט קצפי לוריד המטופל, החומר יוצר הרס כימי של פנים הוריד אשר בתגובה עובר תהליך דלקתי מכוון שבסיומו הוריד נספג ונעלם. התהליך מתמשך מספר חודשים או שבועות. טכניקה זו משמשת לטיפול בהישנות דליות או בענפי דליות לאחר טיפול בספנה בשיטות אבלציה אחרות.

סקלרו

גרב באורכים משתנים המייצר לחץ חיצוני על הרגליים. לחץ זה מסייע בדחיפת הדם לכיוון הלב ובמניעת הצטברות דם בדליות, ובכך מפחית כאב ובצקות.

יש לציין כי השימוש בגרב אלסטית אינו מטפל בבעיית הורידים היסודית, ולרוב, מומלץ לבצע ניתוח לסגירת הורידים החולים לטובת ריפוי מלא. הגרב תהווה טיפול משלים לאחר הניתוח או תשמש כתחליף בתקופת היריון.

ניתן לרכוש במרפאת ת.ל.מ גרביים אלסטיות במגוון מידות ואורכים.

גרב אלסטית

טיפול במהלכו מוכנסת צינורית כפולה לווריד אשר שואבת את הדם מהווריד תוך הזרקת סקלרוזנט, חומר אלכוהולי הצורב את הוריד. יתרון משמעותי של פעולה זו הוא שאין צורך בהרדמה מקומית לאורך הוריד. לאחר הפעולה, נדרשת אגידה של גרב אלסטית.

סקלרו סייף

בשיטת טיפול זו מוחדר סיב לווריד או לדליות בהרדמה מקומית ומתבצעת צריבה באמצעות קיטור. שיטה זו זהה לטיפולי אבלציה בחום גלי רדיו או לייזר, אך יתרונה בכך שמאפשרת טיפול גם בדליות וורידים מסולסלים ומפותלים.

קיטור (SVS)

068A7755%20%D7%A7%D7%98%D7%9F_edited.jpg
שאלות נפוצות

שאלות בנושא כלי דם

 • - כיצד מתבצע הטיפול הראשון במרפאה ומה עליי להביא?
  הטיפול הראשון כולל מפגש עם רופא מומחה במרפאת הפצעים. לאחר שיחה ובדיקה מעמיקה, ייבחר הטיפול הנכון ביותר ותיקבע תכנית טיפולים להמשך. הטיפולים הבאים יבוצעו על ידי צוות המרפאה וישתנו בהתאם לנדרש על פי התקדמות מהלך החלמת הפצע. יש להביא הפנייה למרפאת פצעים מרופא משפחה או רופא מטפל וכרטיס מגנטי של קופת החולים. אין צורך בטופס 17. מומלץ להביא בדיקות קודמות.
 • - מהי תדירות הטיפולים?
  התדירות משתנה בין מטופל למטופל, ברוב המקרים מדובר על פעם או פעמיים בשבוע.
 • - יש לי פצע, מתי להגיע?"
  דחיפות האבחנה והטיפול תלויה בגורמי סיכון ומאפייניו של המטופל. ככלל, למטופלים סוכרתיים מומלץ להגיע מוקדם ככל הניתן על מנת להקטין את הסיכונים ולאפשר ריפוי מהיר. בכל מקרה של חום, אודם, ריח וכאבים יש להגיע בדחיפות לבדיקה וטיפול. אם אין אפשרות להגיע למרפאה יש צורך להיבדק במוקד או על ידי רופא המשפחה או אף לפנות למיון.
 • - יש לי ורידים ופצע ברגל מה עלי לעשות?
  פצע ורידי אף שאינו מהווה סכנה לקטיעה של הרגל מחייב טיפול בגורם לפצע ואלו הורידים הפגומים. לכן רצוי לפנות בהקדם למרפאה ולבצע בדיקה של הורידים, במידה וימצאו ורידים פגומים יומלץ על טיפול בהם בהרדמה מקומית באופן אמבולטורי במרפאתנו, זאת כדי לאפשר ריפוי מהיר של הפצע ומניעת הישנות פצעים.
 • - יש לי פצע כבר חודשים. טופלתי במרפאה על ידי אחות פצע אך זה לא עוזר מה עלי לעשות?
  פצע נרפא לרוב תוך 3 שבועות-חודש. אם הוא לא נרפא רצוי מאוד לפנות למרפאתנו לבדיקה והערכת הגורמים המפריעים לריפוי. בהתאם לבדיקה נקבע את הטיפולים הנדרשים.
 • - לאמי יש בצקות קשות ברגלים היא סבלה מזיהומים בעור ויש לה בעיות בלב מה לעשות?
  במרפאה אנו מטפלים בשיטות ובחבישות שונות להורדת בצקות ושיפור מצב העור. יש לפנות למרפאה לבדיקה וקביעת תוכנית טיפול.
 • - לאבי פצע בבהונות הרגל עם ריח רע וכאבים, כמו כן הוא סובל מסכרת ומעשן, מה עליי לעשות?"
  צירוף של פצע בבהונות, עישון וסכרת יכול להיות בעייתי ולסכן בהחמרה של הפצע ואף סכנה לאובדן גפה. חובה לפנות לבדיקה הכוללת הערכת זרימת הדם לרגל וטיפול בזיהום, מתן אנטיביוטיקה לפי הצורך, חבישות וטיפולים מיוחדים לפצע.
bottom of page