top of page
פצעים.png

מרפאת פצעים

מרפאה לטיפול בפצעים כרוניים קשיי ריפוי

המרפאה לטיפול בפצעים קשיי ריפוי הוקמה בשנת 2010 על ידי ד"ר אברהמי. במרפאה ניתנים מגוון טיפולים, החל ממשחות וחבישות ועד מיכשור רפואי מתקדם, לריפוי פצעים כרוניים, תוך התמחות ברקע סכרתי. הצוות הרפואי והסיעודי מתווה במקצועיות טיפול בהתאמה אישית.

מה זה בעצם פצעים כרוניים?

פצעים וכיבים כרוניים ברגליים הינם בעיה שכיחה בגיל המבוגר. פצע סוכרתי ללא טיפול נאות עלול להביא לאובדן גפה, כמו גם פצע כתוצאה מאי־ספיקה ורידית מתרפא לאיטו במהלך חודשים אם אינו מטופל כיאות. הבנת הגורם לפצע, הערכת המצב הרפואי וקביעת הטיפול הנאות הינם הבסיס להצלחה בריפוי.

קיימים גורמי סיכון המשפיעים על חומרת הפצע וסיכויי הישנות. המשמעותי ביותר הינו סוכרת, אך גם חסימות בכלי דם, עישון, השמנת יתר, מחלות ורידים, אירועי זיהומים עוריים חוזרים (למשל שושנה) ובצקות. גורמי סיכון אלו ישפיעו ישירות על ההחלטות הטיפוליות. לרוב, משך ריפוי פצע כרוני הינו בין שלושה לחמישה חודשים, כאשר עם טיפול מדויק ואגרסיבי ניתן לקצרו ולהציל מקטיעות.

068A7622.jpg
068A7672.jpg

ראשית יש לאבחן את הפצע מבחינת נוכחות זיהום רקמה, נמק או גורמים הרסניים כמו לחץ באזור הפצע. בנוסף, מתבצעת בדיקה להערכת זרימת הדם העורקית והוורידית. 

לצורך הטיפול אנו משתמשים במגוון רחב של שיטות הכוללות: אמצעים לשיפור זרימת הדם, תיקון הוורידים הפגועים, אמצעים המשפרים את תהליכי הריפוי העצמי של הפצע כמו גם אמצעים להורדת לחץ ומניעת הישנות. אלו כוללים משחות, חבישות, ניתוחים צינתורים וטכנולוגיות כפי שתפורטנה בהמשך.

בצקת/ נפיחות ברגליים

בצקת נגרמת כאשר מצטברת כמות נוזלים עודפת בדרך כלל בגפה בשכבה התת-עורית (שכבה הממוקמת בין מעטפת השרירים לפני העור). סיבות שונות גורמות לכך: אי­­־ספיקת לב, אי־ספיקת כליות, תרופות מרחיבות כלי דם, זיהומים, אי-ספיקה ורידית, חוסר ניידות, שינה בישיבה ועוד.

בניגוד למקובל לחשוב, פינוי הנוזלים העודפים מהגפה אינו מתבצע באמצעות כלי הדם אלא באמצעות מערכת הלימפה. מערכת זו הינה צבר של צינורות זעירים אשר מעבירים את נוזל הלימפה מהרגליים דרך בלוטות הלימפה אל הורידים בבית החזה.

בבצקת יש לטפל קודם כל בגורם, ובמקביל לפעול להשבה למצב הטבעי על ידי טיפולים מכוונים לשיפור הניקוז הלימפתי. אלה כוללים: חבישות מיוחדות, מכשיר פניאומטי ה"חולב" את הנוזל, תרופות משתנות המסייעות לפינוי נוזלים עודפים מהגוף והוראה למנוחה עם רגל מוגבהת.

אז איך מטפלים?

אוזון

גז אוזון O3 הוא גז פוטנטי הפועל ביעילות לחמצון הרקמה בסביבת הפצע ומסייע בלחימה נגד זיהומים. במהלך הטיפול הרגל נעטפת בשקית ייעודית אליה מוזרם גז האוזון ובכך נוצר מגע ישיר וממוקד עם הפצע. הטיפול אפקטיבי ביותר, אינו גורם לכאב ומתאים לכל אחד. מבוצע לרוב פעם או פעמיים בשבוע.

קיימת אפשרות נוספת של הזרקת אוזון ישירות לתוך חלל הפצע.

BRH

טכנולוגיה ישראלית שזכתה לשבחים רבים בעולם, משלבת גירוי חשמלי וגלי קול (אולטרסאונד). שילוב זה גורם לגל תהודה ברקמה, האצת זרימת הדם לאזור הפצע, ובנוסף, לגירוי פעולתם של תאים פיברובלסטים האחראים על ייצור קולגן. קולגן מהווה אבן בניין הכרחית ביצירת רקמה חדשה שתאפשר את סגירת הפצע. הטיפול ב-BRH מפחית בצקות ומקטין כאב. לכן, טיפול חוזר בו מקדם את הריפוי בצורה מדויקת ויעילה ביותר.

068A7787.jpg

גלי הלם

גלי הלם דומים בפעולתם לגלי אולטרסאונד, משפיעים בעיקר על ידי הרעדה ובכך עירור סביבת הפצע הכרוני. הטיפול מחדש את התגובה הטבעית של הגוף לריפויו ומורגשת הקלה בכאב כבר מהטיפול הראשון.

הטרייה

תהליך ריפוי הפצע מתרחש משכבות הרקמה הבריאה, לכן נמק המכיל תאים מתים מהווה מקור לזיהומים, כאב, ריח רע ופוגם בתהליך ההחלמה. הטרייה הינה פעולה חיונית לריפוי הפצע במהלכה מנקים את אזור הנמק וחושפים רקמה חיה וחיונית. מספר ההטריות המתבצעות נקבע בהתאם למצב הפצע, אך בשל חשיבותה יש לחזור עליה ככל הנדרש.

ההטרייה יכולה להתבצע בהרדמה מקומית במרפאה (נקראת גם הטרייה כירורגית ומתבצעת באמצעות סכין, לחץ מים או אולטרסאונד), אך גם בתהליך ללא שימוש בסכין בעזרת חבישות ספציפיות. ישנה גם הטרייה ביולוגית המתבצעת באמצעות רימות זבובים הניזונות באופן ספציפי רק מרקמת הנמק ומנקות היטב את סביבת הפצע מבלי לפגוע ברקמה חיה.

ונופרס

מכשיר המסייע לניקוז הלימפה מהרגליים כלפי מעלה. המכשיר מעוצב כשרוול המולבש על כף הרגל והשוק. הטיפול אורך כ-30 דקות במהלכן השרוול מתנפח באוויר, מתרוקן וחוזר חלילה, וכך הנוזל הלימפתי נדחף כלפי מעלה והבצקת פוחתת.

068A7391.jpg

שאלות בנושא פצעים

 • - כיצד מתבצע הטיפול הראשון במרפאה ומה עליי להביא?
  הטיפול הראשון כולל מפגש עם רופא מומחה במרפאת הפצעים. לאחר שיחה ובדיקה מעמיקה, ייבחר הטיפול הנכון ביותר ותיקבע תכנית טיפולים להמשך. הטיפולים הבאים יבוצעו על ידי צוות המרפאה וישתנו בהתאם לנדרש על פי התקדמות מהלך החלמת הפצע. יש להביא הפנייה למרפאת פצעים מרופא משפחה או רופא מטפל וכרטיס מגנטי של קופת החולים. אין צורך בטופס 17. מומלץ להביא בדיקות קודמות.
 • - מהי תדירות הטיפולים?
  התדירות משתנה בין מטופל למטופל, ברוב המקרים מדובר על פעם או פעמיים בשבוע.
 • - יש לי פצע, מתי להגיע?"
  דחיפות האבחנה והטיפול תלויה בגורמי סיכון ומאפייניו של המטופל. ככלל, למטופלים סוכרתיים מומלץ להגיע מוקדם ככל הניתן על מנת להקטין את הסיכונים ולאפשר ריפוי מהיר. בכל מקרה של חום, אודם, ריח וכאבים יש להגיע בדחיפות לבדיקה וטיפול. אם אין אפשרות להגיע למרפאה יש צורך להיבדק במוקד או על ידי רופא המשפחה או אף לפנות למיון.
 • - יש לי ורידים ופצע ברגל מה עלי לעשות?
  פצע ורידי אף שאינו מהווה סכנה לקטיעה של הרגל מחייב טיפול בגורם לפצע ואלו הורידים הפגומים. לכן רצוי לפנות בהקדם למרפאה ולבצע בדיקה של הורידים, במידה וימצאו ורידים פגומים יומלץ על טיפול בהם בהרדמה מקומית באופן אמבולטורי במרפאתנו, זאת כדי לאפשר ריפוי מהיר של הפצע ומניעת הישנות פצעים.
 • - יש לי פצע כבר חודשים. טופלתי במרפאה על ידי אחות פצע אך זה לא עוזר מה עלי לעשות?
  פצע נרפא לרוב תוך 3 שבועות-חודש. אם הוא לא נרפא רצוי מאוד לפנות למרפאתנו לבדיקה והערכת הגורמים המפריעים לריפוי. בהתאם לבדיקה נקבע את הטיפולים הנדרשים.
 • - לאמי יש בצקות קשות ברגלים היא סבלה מזיהומים בעור ויש לה בעיות בלב מה לעשות?
  במרפאה אנו מטפלים בשיטות ובחבישות שונות להורדת בצקות ושיפור מצב העור. יש לפנות למרפאה לבדיקה וקביעת תוכנית טיפול.
 • - לאבי פצע בבהונות הרגל עם ריח רע וכאבים, כמו כן הוא סובל מסכרת ומעשן, מה עליי לעשות?"
  צירוף של פצע בבהונות, עישון וסכרת יכול להיות בעייתי ולסכן בהחמרה של הפצע ואף סכנה לאובדן גפה. חובה לפנות לבדיקה הכוללת הערכת זרימת הדם לרגל וטיפול בזיהום, מתן אנטיביוטיקה לפי הצורך, חבישות וטיפולים מיוחדים לפצע.

למרפאתנו קשר הדוק למחלקת כלי דם ולאורתופדיה בבית חולים בלינסון. לפי הצורך נפנה לצנתורים וניתוחים לפי הנדרש. פעולות רבות המבוצעות בבית חולים כדוגמת מתן אנטיביוטיקה, ניקוי והטריה של פצעים מבצעים במרפאה ללא צורך באשפוז.

bottom of page