מרפאת פצעים

מרפאה לטיפול בפצעים כרוניים קשיי ריפוי

המרפאה לטיפול בפצעים קשיי ריפוי הוקמה בשנת 2010 על ידי ד"ר אברהמי. במרפאה ניתנים מגוון טיפולים, החל ממשחות וחבישות ועד מיכשור רפואי מתקדם, לריפוי פצעים כרוניים, תוך התמחות ברקע סכרתי. הצוות הרפואי והסיעודי מתווה במקצועיות טיפול בהתאמה אישית.

מה זה בעצם פצעים כרוניים?

פצעים וכיבים כרוניים ברגליים הינם בעיה שכיחה בגיל המבוגר, פצע סוכרתי ללא טיפול נאות יכול להביא לאובדן גפה. פצע מסיבה של אי־ספיקה ורידית מתרפא לאט במהלך חודשים באם אינו מטופל כיאות. הבנת הגורם לפצע, הערכת המצב הרפואי וקביעת הטיפול הנאות הינה הבסיס להצלחה בריפוי.

קיימים גורמי סיכון המשפעים על חומרת הפצע ואחוזי ההישנות, המשמעותית ביותר הינה סוכרת, אך גם חסימות בכלי דם, עישון, השמנת יתר, מחלות ורידים ואירועי זיהומים עוריים חוזרים (למשל שושנה) ובצקות. גורמי סיכון אלו ישפיעו ישירות על החלטות טיפוליות. לרוב, משך ריפוי פצע כרוני הינו בין שלושה לחמישה חודשים, כאשר בטיפול מדויק ואגרסיבי אפשר לקצר את זמני הריפוי ולהציל מקטיעות.

ראשית יש לאבחן את הפצע ולהעריך את זרימת הדם העורקית והורידית, מתבצעת בדיקה האם קיים זיהום רקמה, נמק או גורמים הרסניים כמו לחץ באזור הפצע.

לצורך הטיפול אנו משתמשים במגוון רחב של שיטות הכוללות אמצעים לשיפור זרימת הדם, תיקון הורידים הפגועים, אמצעים המשפרים את תהליכי הריפוי העצמי של הפצע כמו גם אמצעי הורדת לחץ ומניעת הישנות. אלו כוללים משחות, חבישות, ניתוחים צינתורים וטכנולוגיות כמו אלו המפורטות בהמשך.

בצקת/ נפיחות ברגליים

בצקת נגרמת כאשר מצטברת כמות נוזלים עודפת בגפה בשכבת התת עור (שכבה ספוגית בין מעטפת השרירים לפני העור). ישנן סיבות רבות לבעיה כגון אי­­־ספיקת לב, אי־ספיקת כליות, תרופות מרחיבות כלי דם, זיהומים, אי-ספיקה ורידית, חוסר ניידות, שינה בישיבה ועוד.

בניגוד למה שנדמה, פינוי הנוזלים העודפים מהגפה אינו מתבצע דרך כלי הדם אלא דרך מערכת הלימפה. מערכת הלימפה הינה צבר של צינורות זעירים אשר מעבירים את נוזל הלימפה מהרגליים דרך בלוטות הלימפה אל הורידים בבית החזה.

בכל בצקת יש קודם לטפל בגורם לבצקת, אך גם לעזור לחזרה למצב הטבעי וזאת על ידי טיפולים מכוונים לשיפור הניקוז הלימפתי. אלה יכללו חבישות מיוחדות, מכשירים פניאומטיים ה"חולבים" את הנוזל, תרופות משתנות המסייעות לפינוי נוזלים עודפים מהגוף וכמובן הוראה למנוחה עם רגל מורמת.

אז איך מטפלים?

אוזון

גז אוזון O3 הוא גז פוטנטי הפועל ביעילות לחמצון הרקמה בסביבת הפצע ומסייע בלחימה כנגד זיהומים. במהלך הטיפול הרגל נעטפת בשקית ייעודית אליה משוחרר גז האוזון ובכך מתאפשר מגע ישיר וממוקד עם הפצע. הטיפול אפקטיבי ביותר, אינו כואב ומתאים לכל אחד. מבוצע לרוב פעם או פעמיים בשבוע.

קיימת אופציה נוספת של הזרקת אוזון ישיר לתוך חלל הפצע.

BRH

טכנולוגיה ישראלית מבוססת שילוב גירוי חשמלי ואולטרסאונד, אשר זכתה לשבחים ופרסים רבים. גלי האולטרסאונד בשילוב גירוי חשמלי גורמים לגל תהודה ברקמה, מאיצים את זרימת הדם לכיוון הפצע ובנוסף, מגרים את פעולתם של תאים פיברובלסטים. תאים אלו אחראים על ייצור קולגן המהווה אבן בניין הכרחית ביצירת רקמה חדשה שתאפשר את סגירת הפצע. הטיפול בBRH מוריד בצקות ומקטין כאב. לכן, טיפול חוזר במכשיר ה-BRH מקדם את הריפוי בצורה מדויקת ויעילה ביותר.

גלי הלם

גלי הלם דומים בפעולתם לגלי אולטרסאונד, עובדים בעיקר במנגנון של הרעדה ובכך עירור סביבת הפצע הכרוני. הטיפול מחדש את התגובה הטבעית של הגוף לריפויו ומורגשת הקלה בכאב כבר מהטיפול הראשון.

הטרייה

תהליך ריפוי הפצע מתרחש משכבות הרקמה הבריאה, לכן נמק המכיל שכבות תאים מתים מהווה מקור לזיהומים, כאב, ריח רע ופוגם בתהליך ההחלמה. הטרייה הינה פעולה חיונית לריפוי הפצע במהלכה מנקים את האזור הנמקי ונחשפת רקמה חיה וחיונית. מספר ההטריות המתבצעות נקבע בהתאם למצב הפצע, אך בשל חשיבותה יש לחזור עליה ככל הנדרש.

ההטרייה יכולה להתבצע בהרדמה מקומית במרפאה (נקראת גם הטרייה כירורגית ומתבצעת באמצעות סכין, לחץ מים או אולטרסאונד), אך גם בתהליך ללא שימוש בסכין בעזרת חבישות ספציפיות. דרך נוספת לביצוע הטרייה היא בצורה ביולוגית על ידי רימות זבובים הניזונות באופן ספציפי רק מהרקמה הנמקית ולמעשה מנקות את הפצע ממנה מבלי לפגוע ברקמה חיה.

ונופרס

מכשיר שנועד לסייע בניקוז הלימפה מהרגליים כלפי מעלה. המכשיר מעוצב כשרוול המולבש על כף הרגל והשוק. הטיפול אורך כ-30 דקות במהלכן השרוול מתנפח באוויר, מתרוקן וחוזר חלילה, כך שהנוזל הלימפתי נדחף מעלה והבצקת פוחתת.

שאלות בנושא פצעים

  • איך בנוי הטיפול הראשון במרפאה ומה עליי להביא?


הטיפול הראשון מורכב בעיקרו ממפגש עם רופא מומחה במרפאת הפצעים. לאחר שיחה ובדיקה מעמיקה, ייבחר הטיפול הנכון ביותר ותיקבע תכנית טיפולים להמשך. הטיפולים הבאים יבוצעו על ידי צוות המרפאה וישתנו בהתאם לנדרש על פי התקדמות הפצע.

יש להביא הפנייה למרפאת פצעים מרופא משפחה או רופא מטפל וכרטיס מגנטי של קופת החולים. אין צורך בטופס 17. מומלץ להביא בדיקות קודמות.
  • מהי תדירות הטיפולים?


התדירות משתנה בין מטופל למטופל, ברוב המקרים מדובר על פעם או פעמיים בשבוע.
  • יש לי פצע, מתי להגיע?


דחיפות האבחנה והטיפול תלויה בגורמי סיכון ומאפייניו של המטופל. ככלל, למטופלים סוכרתיים מומלץ להגיע מוקדם ככל הניתן על מנת להקטין את הסיכונים ולאפשר ריפוי מהיר.

בכל מקרה של חום, אודם, ריח וכאבים יש להגיעה בדחיפות לבדיקה וטיפול. באם אין אפשרות להגיע למרפאה יש צורך להיבדק במוקד או על ידי רופא המשפחה או אף לפנות למיון.
  • יש לי ורידים ופצע ברגל מה עלי לעשות?


פצע ורידי אף שאינו מהווה סכנה לקטיעה של הרגל מחייב טיפול בגורם לפצע ואלו הורידים הקלוקלים. לכן רצוי לפנות בהקדם למרפאה, תבוצע בדיקה של הורידים ובמידה וימצאו ורידים קלוקלים נמליץ על טיפול בהם בהרדמה מקומית באופן אמבולטורי במרפאתנו. זאת כדי לאפשר ריפוי מהיר של הפצע ומניעת הישנות פצעים.
  • יש לי פצע כבר חודשים טופלתי במרפאה על ידי אחות פצע אך זה לא עוזר מה עלי לעשות?


פצע מתרפא לרוב במהלך 3 שבועות-חודש. במידה והוא לא מתרפא יש מקום לפנות למרפאתנו לבדיקה והערכת הגורמים המפריעים לריפוי. בהתאם לבדיקה נקבע את הטיפולים הנדרשים.
  • יש לי ורידים בולטים ברגלים זה מפריע לי ואני מתביישת ללכת לבריכה, כיצד ניתן לטפל בהם?


ניתן לטפל בורידים בכל היבט אסתטי ורפואי. יש לפנות למרפאתנו, הרופא יבצע בדיקה של הורידים והנימים ויקבע את הטיפול הרצוי כדי לשפר ולהעלים את מרבית הורידים והנימים. ייתכן ופעולה זו תהיה רק בהזרקות אסתטיות לנימים או שיידרש גם טיפול בדליות והורידים השטחיים, זאת כתלות בממצאי הבדיקה במרפאה וממצאי בדיקת הדופלקס.
  • לאמי יש בצקות קשות ברגלים היא סבלה מזיהומים בעור ויש לה בעיות בלב מה לעשות?


במרפאה אנו מטפלים בשיטות ובחבישות שונות להורדת בצקות ושיפור מצב העור. יש לפנות למרפאה לבדיקה וקביעת תוכנית טיפול.
  • לאבי פצע בבהונות הרגל עם ריח רע וכאבים, כמו כן הוא סובל מסכרת ומעשן, מה עליי לעשות?


צירוף של פצע בבהונות, עישון וסכרת יכול להיות בעייתי ולסכן בהחמרה של הפצע ואף סכנה לאובדן גפה. חובה לפנות לבדיקה הכוללת הערכת זרימת הדם לרגל וטיפול בזיהום, לפי הצורך תינתן אנטיביוטיקה, חבישות וטיפולים מיוחדים לפצע.

לשאלות ותשובות נוספות

למרפאתנו קשר הדוק למחלקת כלי דם ולאורתופדיה בבית חולים בלינסון לפי הצורך נפנה לצנתורים וניתוחים לפי הנדרש. הרבה פעולות המבוצעות בבית חולים כדוגמת מתן אנטיביוטיקה ניקוי והטריה של פצעים מבצעים במרפאה ללא צורך באשפוז.

03-6557700

053-2121337

רח' הברזל 31, תל אביב

טלפון

זימון תורים

כתובת

LOGO HEB strip bgd.png
LOGO EN.png