מערכת הורידים- מבנה ופזיולוגיה

12/07/2010 00:00:00 |
הדפס מאמר
מערכת הורידים- מבנה ופזיולוגיה

כל מה שחשוב לדעת על מערכת הורידים

מה ההבדל בין מערכת הורידים השטחית לבין מערכת הורידים העמוקה? מהו לחץ הדם התקין במערכת הורידים? מה תפקיד הורידים וכיצד הם מתפקדים כמצנן הרשמי של הגוף?


מאת: ד``ר רם אברהמי

כאשר מאבחנים בעיית ורידים, מתחילות שאלות הקשורות לבריאות.
מה תפקיד הורידים? האם לא יחסרו הורידים שנטפל בהם? מה פירוש חסימות בוריד ומהי אי ספיקה?
כך שלפני כל החלטה טיפולית כדאי להבין את תפקיד הורידים.

 

מה תפקיד הורידים בגוף ? 
א. להחזיר את הדם- הורידים מחזירים את הדם מהאיברים אל הלב. דם עשיר בחמצן המגיע בלחץ גבוה דרך העורקים חוזר בלחץ נמוך דרך הורידים כשהוא עני בחמצן. לכן בעיות ורידים בדרך כלל לא גורמות לנמק ולסכנה לרגל.

ב. מאגר דם- 80 אחוזים מתוך כחמישה ליטרים דם בגופנו מצויים בורידים,  הבנויים כרשת ענפה.

ג. לצנן את הגוף- הורידים השטחיים מתרחבים בחום ואנו מקררים את גופנו על ידי ההזעה. מכאן ההרחבה התקינה של הורידים, אך גם תחושת החום והגרד ברגליים, כאשר המערכת פגומה והורידים השטחיים ברגליים מתנפחים בעמידה.

האם כל הורידים דומים זה לזה?
הורידים ברגליים מחולקים לשתי מערכות עיקריות: העמוקה והשטחית. העמוקה נמצאת בעומק הרגל, עטופה בשרירים ומלווה את עורקי הרגל ואילו השטחית נמצאת בתת העור.
שתי המערכות הללו מקושרות בורידים נוספים. בנוסף, קיימת מערכת ורידים דקה ועדינה הצמודה לעור. כאשר היא מתרחבת, מופיעה רשת נימים סגולים-אדומים דקים על פני העור.

 

מה לחץ הדם במערכת הוורידים וכיצד הוא נקבע? 
הלחץ במערכת הורידית הוא 4 עד 15  מילימטר כספית. מדובר בלחץ נמוך בהשוואה ללחץ במערכת העורקית שהיא 120 עד 180 מילימטר כספית.

 

אם הלחץ בורידים כה נמוך כיצד חוזר הדם ללב?
לזרימת הדם בורידים מקצה הרגל חזרה ללב בעת עמידה, עוזרים שלושה מרכיבים:
1.מעגל סגור - כיון שמערכת כלי הדם פועלת במעגל סגור, כל כמות הדם היוצאת מהלב גם חוזרת אליו.

2.שסתומים חד כיווניים, המצויים בורידים - אינם מאפשרים לדם לזרום כלפי מטה.

3. משאבת השרירים- מערכת הורידים העמוקה, שדרכה זורמים כ-95 אחוזים מהדם – חבוקה בתוך השרירים. בכל פעם ששריר השוק מתכווץ, הוא מפעיל לחץ של מעל 200 מילימטר כספית על הוריד וסוחט אותו. הדם זורם כלפי מעלה לפי כיוון השסתומים. כשהשריר רפוי, הוריד מתמלא ונלחץ שוב על ידי השריר. לכן בהליכה ובהפעלת השרירים אנו מפעילים כעין "לב פריפרי", העוזר לדחיפת הדם בורידים מהרגל כלפי מעלה, ומוריד הגודש הורידי.
 
מה קורה ללחץ בורידים בזמן הליכה?
בעת ההליכה בשל הפעלת "משאבת השרירים" הלחץ בוריד יורד, כי דם נדחף למעלה ולכן יש הקלה בתחושת הגודש.
 לכן הסובלים מבעיות ורידים מעדיפים הליכה על עמידה או על פני ישיבה ממושכת.

 כך למשל, אחת הסיבות להתעלפות החיילים במסדר ביום חם נובעת מעצם העמידה בדום מתוח ללא הפעלת שרירי הרגליים. כתוצאה מכך הדם נאגר בורידי הרגליים ולא חוזר כראוי, דבר הגורם לירידת לחץ הדם ולעילפון.
 
יש מה לעשות כדי למנוע התעלפות? 
מספיק שנניע את שרירי ואצבעות כף הרגל בתוך הנעל, מבלי שיראו ונוכל למנוע את העילפון.
 

מה זה אי ספיקה ורידית?
כאשר השסתומים החד כיווניים שבוריד מקולקלים דם זורם כלפי מטה לרגליים במקום לכוון הלב ואז נוצר גודש ורידי.
הלחץ בוריד עולה לערכים של 60 מילימטר כספית ויותר, יתפתחו דליות, נפיחות, חום מקומי ולעיתים פיגמנטציה דלקות וכיבים.האם ניתן לתקן השסתומים?
לא ניתן לתקן השסתומים בורידים. יש לטפל בוריד המקולקל על ידי חיסולו בין על ידי שליפתו בניתוח או תחליפי ניתוח- אנדו לייזר ,RF , קיטור והטרשה הגורמות לסגירתו הסופית כך שיפסיק להזיק למערכת התקינה.

אז מה למדנו?
שיש  מערכת ורידים עיקרית שהיא העמוקה, הליכה עוזרת ומקלה על בעיות ורידים, ניתן לטפל בורידים השטחיים המקולקלים ללא פגיעה בהחזר הדם הורידי שעיקרו במערכת הורידים העמוקה, עיקר הליקויים בורידים הינה אי ספיקת השסתומים החד כווניים הגורמת לעליה בלחץ בוריד ולהתפתחות דליות, ויש לטפל באותו חלק המקולקל במערכת הורידים כדי להשיב לה את התפקוד התקין.