טיפול באוזון

12/07/2010 00:00:00 | ד"ר רם אברהמי
הדפס מאמר
טיפול באוזון

האוזון

מולקולת האוזון
 (O3) מוכרת כגז בסטרטוספירה השומרת על כדור הארץ כנגד קרינה אינפרא-סגולה הנפלטת מהשמש. התכונות האנטיספטיות של האוזון התגלו במלחמת העולם הראשונה. גז האוזון הוא כחול ובעל ריח. אוזון רפואי מיוצר על ידי התפרקות חשמלית בתוך חמצן. מגוון שימושי האוזון הוא רחב, החל מסטריליזציה של מי שתייה ועד מתן בעירוי דם. חשוב לציין כי האוזון הוא רעיל לנשימה.האוזון פועל דרך שלושה מרכיבים עיקריים:
הראשון, השמדת מזהמים.

האוזון הוא אנטיאוקסידנט פוטנטי ובמגע ישיר יש פגיעה עד 90 אחוז ויותר בפתוגן ללא פגיעה בתאי הגוף. זאת מאחר שלתאי הגוף יש מנגנוני הגנה אנטיאוקסידנטיים ואילו לחיידקים אין.
השימוש הנפוץ הוא בטיפול מקומי המתבצע על ידי הכנסת הרגל עם הפצע לשקית אטומה שאליה מוזרמת תערובת אוזון וחמצן למשך 30 דקות. מובן שהדיפוזיה היא לרמה שטחית בעור ואינה מטפלת בזיהומים עמוקים או סיסטמיים.

הרכיב השני, שפעול מנגנונים אנטיאוקסידנטיים ומערכות אימוניות.
מתן אוזון מסיס בדם או תמיסה דרך הווריד גורם לשינויים מטבוליים, לשפעול מערכת האנטיאקסידנטים ולהפרשת ציטוקינים ואינטרלאוקינים (חלבונים המקשרים בין מערכת החיסון לרקמות הגוף).

הרכיב השלישי, שיפור החמצון ברקמה.
האוזון שמסיסותו בדם גבוהה מאוד מעשיר את האריטרוציטים בחמצן ומגביר את מעבר החמצן לרקמות.

משלושת מרכיבי פעולת האוזון בריכוזים שונים נגזרים הטיפולים הבאים:
במגע ישיר - שקיות, משחת אוזון, דרך הווריד; בחוקנים ואף בהזרקה ישירה לעורק במקרים של פצעים איסכמיים קשים. בעבודות שונות נצפו הצלחות בשיפור כאבי גב, מחלות ריאומטיות, נוירופתיה, סחרחורות והפטיטיס
.

טיפול  באוזון במגע ישיר:
האוזון מוחדר לשקית אטומה המולבשת על הרגל עם הפצע. האוזון פועל מקומית כנגד זיהומים ובמהלך הטיפול מתפרק  לחמצן ומעשיר הרקמה בחמצן. נזקקים לכ-10 עד 20 טיפולים בתדירות של 2-3 בשבוע כתלות במצב הזיהום. הטיפול אורך כ-30 דקות.
חמשת הטיפולים הראשונים ניתנים כאשר ריכוזי האוזון הניתנים הם ברמה שהורגת חיידקים. לאחר מכן מורידים את רמת ריכוז האוזון לרמה נמוכה יותר המשפרת את החמצון והגרנולציה.
במתן בעירוי, הסדרות נמשכות חמישה עד עשרה טיפולים. במהלך חודשי הטיפול מומלץ לתת למטופל אנטיאוקסידנטים וויטמיניםE ו-C במתן פומי.

 

תופעות לוואי
בריכוז גבוה במגע ישיר לעור יתכן עקצוץ ותחושת שריפה החולפים תוך הירידה בריכוז.
במתן IV
תוך תמיסה פיזיולוגית או דם תיתכן תחושת אופוריה, אודם בפנים, ירידת לחץ דם וכאבי ראש בשל חמצון מוגבר והרחבת כלי דם. תופעות אלו חולפות כעבור 15-20 דקות. 

אוזון בטיפול בצלוליט
ניתן בהזרקה ישירה של נוזל פיזיולוגי מועשר באוזון לאזור הצלוליט. פעולת האוזון על הרקמה גורמת לפרוק רקמת השומן. לאחר השפעת האוזון משלבים הטיפול במכשיר מיוחד- ballancer - אשר גורם לניקוז השומנים דרך הלימפה ולכלי הדם. נזקקים לכ-10 טיפולים להשגת תוצאות טובות. הטיפול אורך כ-50 דקות.