טיפול בנימים

12/07/2010 00:00:00 | ד"ר רם אברהמי
הדפס מאמר
טיפול בנימים
נימים
נימים הם אותם ורידים דקיקים על פני העור, נראים כציור עדין בצבעי אדום וכחול. לרוב קיימת נטייה משפחתית להופעת הנימים, אך תיתכן הופעה ללא קשר גנטי. 

סיבות מחמירות:
הריונות מרובים, עודף משקל, הורמונים תחליפים, גלולות, גיל וכמובן נשים.

דינמיקה:
יש נשים עם נימים מגיל הבגרות ללא שינוי, אך יש רבות אשר קיימת החמרה עם העלייה בגיל, הריונות ושימוש בהורמונים. לכל אחת דינמיקה שונה ולא ניתן לצפות קצב ההופעה או ההישנות לאחר טיפולים.
 
הקשר לאי ספיקה ורידית – דליות:
בחלק מהמקרים קיימות דליות ואי ספיקה של הורידים יחד עם נימים מרובים ואז חובה לבדוק ולטפל בורידים לפני הטיפול בנימים (זה כמו עץ עם עלים שנטפל בעלים ללא טיפול בעץ). במקרים בהם אין דליות וללא אי ספיקה ורידית נטפל רק  בנימים.

סיבוכים של נימים:
1. דימום: נימים עלולים להתבקע ואז מופיע דימום רב ומפחיד. הדבר יכול להיגרם בעת מקלחת, מאמץ בשירותים או עקב גרד. במקרה זה יש לשכב, להרים הרגל גבוה מעל גובה הלב, ללחוץ נקודתית על אזור הדמם עד שנעצר, לאגוד אגידה אלסטית ולפנות לבדיקת כלי דם לטיפול בבעיה. באם הדמם לא נעצר חובשים חזק ופונים למיון

2.הפרעה אסטטית: רוב הפניות לטיפול בנימים הן עקב הפרעה אסטטית.
3.כאבים בזמן הבקיעה שלהם וגרד: תופעה מוכרת של כאב חד וגרד בימים של הופעת קבוצת נימים חדשה.
4
.המטומה - דימום תת עורי: הופעת כתם כחול תחת העור עקב טראומה או ספונטני עקב בקיעת נימים בתת עור, חולף ספונטני תוך שבוע שבועיים.

טיפולים בנימים:
הטיפול בנימים נועד להרוס אותם, מכיוון שאין משחות וכדורים המעלימים הנימים. ישנן שתי שיטות טיפול נפוצות: 
1. הטרשה (הזרקות קצף)/ סקלרוזנט 
השיטה היעילה והטובה ביותר לטיפול בנימים ובה מזריקים חומר לתוך הנימים כך שגורם להרס שלהם. מתרחשת דלקת משנית מכוונת, לאחריה הנימים מעט יותר בולטים אך בהדרגה הם נסגרים ונעלמים. מגיעים לשיפור של כ 60-90 אחוז. יש לציין שהתהליך אינו מיידי, את התוצאות ניתן לראות לאחר שבועיים עד 3 חודשים. הטיפול אינו כואב ומבוצע במרפאה ללא הרדמה. לעיתים נזקקים לאגידה אלסטית למספר ימים לאחר ההזרקה. הטיפול אינו מגביל כל פעילות. בדרך כלל יש צורך במספר טיפולים להשגת תוצאה טובה. תופעות הלואי להזרקות מטרשות הן כתמי פיגמנטציה (אזורים חומים באזור שהיו הנימים- לרוב חולף), הופעת נימים נוספים כתגובה להזרקות (עד כ-5% מהמקרים). יש לציין שהטיפול בנימים אינו מטפל בנטיה לכך ולכן נימים יופיעו שוב בהמשך השנים ויהיה צורך לטפל בהם.
הבהרה:לא ניתן להזריק בעת הריון והנקה מאחר והחומר לא נבדק במקרים אלו. לכן, לכל המתוסכלות הרואות הרבה נימים רבים בזמן הריון ומגיעות לייעוץ  מוסבר כי יש להמתין ולשוב רק בתום תקופת ההנקה.

 
2. לייזר/ פוטו דרם: שיטות הלייזר והפוטו דרם לטיפול בנימים מבוססות על חימום הנימים והרס שלהם. לצערנו שיטות אלו  יותר יקרות ופחות יעילות מההטרשה ולכן למרות ניסיון רב אך מתסכל אין אנו ממליצים השימוש בהן אלא במקרים מיוחדים וספציפיים.