טיפול בורידים - גלי רדיו (RF)

12/07/2010 00:00:00 | ד"ר רם אברהמי
הדפס מאמר
טיפול בורידים - גלי רדיו (RF)
RF - גלי רדיו לטיפול בורידים
 
טיפול בורידים בשיטתגלי רדיו (RF) מציע יתרונות חשובים:
תוצאה אסתטית טובה בלי צלקות,
החלמה מיידית ושיעור נמוך של טיפולים חוזרים.

מאת: ד"ר רם אברהמי
 
מה זהRF גלי רדיו ?
הטיפול ב- RF  הוא תחליף לניתוח ורידים. הטיפול מתבצע בגלי רדיו ובהכוונת סונר. במהלך הטיפול סוגרים את הוריד הפגום וגורמים להיעלמותו, ללא צורך בניתוח. הפעולה מבוצעת בהרדמה מקומית ולאחריה ניתן לחזור מיד לפעילות רגילה.
השימוש בדופלקס (באולטרה־סאונד) במהלך הטיפול הוא סוג של בקרה המאפשרת לבצע הפעולה ללא חתכים.כיצד מתבצע הטיפול?
הטיפול מבוצע בהרדמה מקומית ובמהלכו מחדירים סיבRF לוריד ומעבירים אותו לכל אורכו. הודות לאנרגיה התרמית, הוריד החולה נסגר ובהמשך הוא מתמוסס ונעלם.
אחד מיתרונותיו של הטיפול הוא בהעדר צורך בחתכים. הסיב מוחדר דרך נקב קטן בעזרת מחט מובילה(כמו בצינתור) ולכן הטיפול אינו משאיר צלקות.
 האם ה- RF  גורם נזק לרקמות אחרות?
הסיב מחמם את דופן הוריד ומשפיע על הוריד המטופל. חומר ההרדמה המקומית מוזרק סביב הוריד ובכך מפריד בין הוריד וסביבתו ומונע פגיעת חום לסביבה.
 
כמה זמן נמשך הטיפול ומה משך ההחלמה?
הטיפול עצמו נמשך עד כשעה ולאחריו גורבים גרב אלסטית על הרגל המטופלת. הליכה לאחר הטיפול לא רק אפשרית, אלא מומלצת ומזרזת תהליך ההחלמה.
 
מה השלב הבא?
לאחר כשבוע מגיעים לביקורת וע"י בדיקת דופלקס, מוודאים שאכן אין זרימת דם בוריד המטופל. מומלץ להלך עם גרב אלסטית שבוע נוסף. באם יש נימיםהמפריעים אסטטית, זה הזמן להתחיל בזריקות מטרשות הגורמות להיעלמותם
 
האם הטיפול מתאים לכל אחד/אחת?
בדרך כלל ניתן לטפל בשיטה זו בכל אחד ואחת ללא מגבלת גיל או מצב בריאותי כיוון שהטיפול ניתן בהרדמה מקומית ומעט טשטוש.

מהם הסיבוכים בפעולה?
יש לציין לפני כל פעולה את הסיבוכים האפשריים הכוללים כוויה בעור, חוסר תחושה מקומית מפגיעה עצבית, פקקת עמוקה (נדיר ביותר), אף ששכיחותם נמוכה מאוד- עד 1%.
בנוסף, במהלך ההחלמה תיתכן אדמומיות ועקצוץ בעור, בצקת וכאבים שחולפים במתן אנלגטיקה (תרופות לשיכוך כאבים).

לסיכום:
הטיפול ב-RF (גלי רדיו) זהה עקרונית לטיפול האנדו לייזר. האפשרות העומדת בפני המטפל/מנתח לבחור כל אחת מהשיטות מאפשרת התאמה ייחודית ומדויקת לטיפול בכל מקרה ומקרה.
בת.ל.מ מרכז רפואי עומדות בידינו כל מגוון האפשריות לטיפול: ניתוח , אנדו לייזר, גלי רדיו, קיטור והטרשה תחת סונר ובכך יתרון גדול המאפשר לתפור הטיפול המתאים והמדויק לכל אחד ואחת ולא להיות נזקקים למענה יחידוזהה לכל המקרים.