אבחנה וטיפול בפצעים קשי ריפוי

12/07/2010 00:00:00 | ד"ר רם אברהמי
הדפס מאמר
אבחנה וטיפול בפצעים קשי ריפוי

כל שיטות הטיפול בפצעים קשים

כיצד מצילים גפיים מכריתה בעזרת אוזון? מה הסיבה לשיעור ההצלחה הגבוה בטיפול ברקמות נמקתיות בעזרת רימות? כל מה שרציתם לדעת על שיטות הטיפול המתקדמות בפצעים קשי ריפוי בת.ל.מ מרכז רפואי ברח' הברזל 31, רמת החייל, בית עמנואל.

מה מיוחד בטיפולים במרפאה?
אנו במרכז לריפוי פצעים בת.ל.מ בודקים הסיבות ל"אי ריפוי" ומטפלים אגרסיבית בכל שיטה אפשרית מוכחת בכדי להביא להצלת הגפה, ריפוי הפצעים וחזרה לתפקוד היום יומי.דגשים בטיפול בפצעים קשים:
1.חמצן- אין חיים בלא חמצן ואין ריפוי פצע בלא חמצן! לכן, בריפוי כל פצע יש חשיבות לאספקה תקינה של חמצן לאזור הפצע. 
כשניתן לשפר זרימת הדם בניתוח או בצנתור, יתרחש הריפוי מאליו. משול הדבר לפתיחת ברז מים לשדה יבש במדבר. כשלא ניתן, יש לשפר החמצון בדרכים אחרות כדי לאפשר ריפוי.
2.זיהום- פוגע ברקמה וגורם להרס. חובה לטפל בזיהום באנטיביוטיקה ובאמצעים אחרים כגון רימות ,אוזון ועוד.
3.הסרת ריקמה נמקית- ריקמה נמקית מפריעה לריפוי הפצע ומאפשרת כניסת זיהומים. יש לטפל באמצעות הטריות כירורגית , חבישות, רימות.
4.חומרים מעודדים ריפוי פצע- פצע כרוני שאינו מתרפא נתקע ואינו מתקדם בשלבי הריפוי. לכן יש לתת לגוף את אבני הבניין והחומרים שיפעילו מערכת הריפוי שקרסה. (טיפול מקרופגים, איזון מטבולי).
5.לחץ מקומי- לחץ  מקומי על פצע שעשוי להיגרם כתוצאה מדריכה, נעל לוחצת ושכיבה ללא תזוזה- מביא לנזק משני קשה ומונע אספקת דם לפצע.
6. בצקת- בצקת פוגעת באספקת הדם וחילוף החומרים באזור הפצע. חייבים להוריד הבצקת בעזרת חבישות מיוחדות או פלבופרס.


אז מה קורה במרפאה?
כל מטופל/ת עובר בדיקה במערכת הדם העורקית והוורידית ובמערכת הלימפטית. אלה הנזקקים לטיפולי ורידים, יקבלו המלצה בהתאם למצבם הרפואי לאחד מהטיפולים הבאים: אנדו לייזר,RF/ גלי רדיו, הטרשה תחת סונר, אמבוליזציה, ניתוח ו/או חבישות מיוחדות.
הנזקקים לטיפולי עורקים, יופנו במידת הצורך לצינתור ו/או ניתוח. בנוסף, יינתנו במרפאה טיפולים באמצעים אחרים לשיפור זרימת הדם.

 
טיפולים  שמעבר:
1. טיפולי אוזון - "מכבי האש" - לחימה בזיהום ושיפור החימצון: זיהום הורס כל חלק ברקמה כאש בשדה קוצים. כדי להתגבר על כך ניתנים טיפולים בגז אוזון. מדובר בגז פוטנטי הפועל נגד זיהומים קשים ומשפר את חמצון הרקמה. הרגל נעטפת בשקית אליה מוחדר גז אוזון הפועל במגע ישיר עם הרקמה. הטיפול אינו כואב, מתאים לכל אחד/ת, נמשך כ- 30 דקות, ומבוצע פעמיים בשבוע. נדרשים כ-10 טיפולים לפחות.
הטיפול באוזון מיועד לפצעים סוכרתיים ופצעים מזוהמים עם זרימת דם גבולית.
3.טיפול ברימות -  "מנקי הנמק " הרימות הזעירות מונחות בתחבושת אוטמת על הפצע. הן ניזונות מרקמת הנמק. שיטה זו מונעת הרס בלתי רצוי של רקמה בריאה. הטיפול קיבל את אישורו של מינהל התרופות האמריקני ה-FDA.  מדובר בטיפול מצוין ויעיל לפצעים נמקיים והוא מונע קטיעות.
4.שיפור זרימה בכלי דם קטנים והורדת כאב בעזרת- 
א.שיפור בחימצון: טיפול בתא לחץ, טיפולי אוזון .
ב.סימפטקטומיה: מתן עדיפות לזרימת הדם לעור על ידי פעולה מבוקרת הנסמכת על חסימה של עצב סימפטטי. בדרך זו  גורמים לזרימת דם מרבית לעור באזור הפצע ומביאים לשיפור ניכר בחמצון ולירידה  בכאב. הטיפול מתבצע בשיטות הבאות:
סימפטקטומיה תחת שיקוף על ידי תהודת קול.
סימפטקטומיה מקומית על ידי  הזרקת בוטוקס (במרפאה).
סימפטקטומיה ניתוחית מבוצעת בהרדמה כללית.
ג.מרחיבי עורקיקים: פרוסטה גלנדין- איליומדין במתן IV.
התרופה הניתנת בעירוי ומרחיבה את כלי הדם הקטנים, מקטינה דלקת וכאב. נדרשים לפחות כ-20 טיפולים. הטיפול אסור לחולי "אי ספיקת לב" ו"יתר לחץ דם" בלתי נשלט.
5.טיפול  בגלי הלם - טיפול המעורר פצעים כרוניים לתגובת ריפוי ושיפור בחמצון. 
  
 
 
בתמונה: מרפאת הפצעים ת.ל.מ מרכז רפואי
 
הגוף הוא הבית
פצע בגוף הוא הרס ומשמעותו נזק ל"בית". שיפוץ בית נמשך כחצי שנה, דורש משאבים סבלנות ובעלי מקצוע מיומנים.  אם כך אנו מתייחסים לבית, חשוב  שנדע להתייחס כך גם לגופנו -  זה יארך זמן, זה לא יהיה קל, אך בסוף נתרפא.
 
יש לדעת ולזכור שהיחיד שמרפא את הפצע הוא הגוף עצמו! אנחנו רק עוזרים לו להצליח  בתהליך.
התייחסות רצינית מעמיקה ולמשך זמן תביא לריפוי. מי שמתכוון להגיע לטיפולים ספורים, בפצע שנמשך חודשים, חבל על זמנו וממונו.
המבקש מזור- יבוא וירפא.
בעזרת השם נהיה שליחים טובים וראויים לאנשים בהם נטפל.