טיפול בורידים - אנדו- לייזר

07/07/2010 00:00:00 | ד"ר רם אברהמי
הדפס מאמר
טיפול בורידים - אנדו- לייזר
אנדו־לייזר
טיפול בורידים בשיטת אנדו־לייזר מציע יתרונות חשובים: תוצאה אסתטית טובה ללא צלקות, החלמה כמעט מיידית ושיעור נמוך של טיפולים חוזרים .
טיפולי לייזר בורידים נחלקים לשני סוגים:
1) טיפולי לייזר חיצוניים - טיפולים אלו מיועדים לטיפול בנימים או פיגמנטציות וקופרוזות (נימים אדומים) בעור. 
2) טיפולי לייזר פנימיים - הנקראים גם אנדו־לייזר, המיועדים לסגירת ורידים גדולים.
 
מה זה אנדו־לייזר?
אנדו־לייזר הוא תחליף לניתוח ורידים (סטריפינג). הטיפול מתבצע בלייזר ובהכוונת סונר. במהלך הטיפול סוגרים את הוריד הפגום ומביאים להיעלמותו ללא צורך בניתוח .הפעולה מבוצעת בהרדמה מקומית ולאחריה ניתן לחזור מיד לפעילות רגילה.
השימוש בסונר (באולטרה־סאונד) במהלך הניתוח, הינו סוג של בקרה המאפשר לבצע הפעולה ללא חתכים. הניסיונות הראשונים של העלמת ורידים בולטים ברגליים בעזרת אנרגיה חשמלית החלו לפני יותר מ־30 שנה. אז השתמשו בסיב חשמלי שהעבירו דרך הוריד החולה. לפני כעשר שנים, על בסיס זה, פיתחו את האנדו לייזר אשר מחליף  הניתוח הרגיל.

הטיפול מתבצע בהרדמה מקומית ובמהלכו מכניסים סיב לייזר לוריד ומעבירים אותו לכל אורכו. הודות לאנרגיה התרמית של הלייזר, הוריד החולה נסגר ובהמשך הוא מתמוסס ונעלם.
הסיב מוחדר  דרך נקב קטן בעזרת מחט מובילה כמו בצינתור ולכן הטיפול באנדו־לייזר אינו משאיר צלקות .
מכשיר הלייזר המיועד לטיפולים אלה מייצר קרן באורך מסוים, המשפיעה על דופן הוריד המטופל. חומר ההרדמה המקומית מוזרק סביב הוריד ובכך מפריד בין הוריד וסביבתו ומונע  פגיעת חום לסביבה.
הטיפול עצמו עשוי להימשך כשעה, ואחריו גורבים גרב אלסטית על הרגל המטופלת. הליכה לאחר הטיפול מומלצת ומזרזת תהליך ההחלמה.


 
לאחר כשבוע מגיעים לביקורת ויומלץ להלך עם גרב אלסטית שבוע נוסף. אם קיימים נימים המפריעים אסטטית, זה הזמן להתחיל בזריקות מטרשות הגורמות להיעלמותם.
  
יש להזכיר לפני כל פעולה את הסיבוכים האפשריים הכוללים כוויה בעור, חוסר תחושה מקומית מפגיעה עצבית, פקקת עמוקה (נדיר ביותר), אף ששכיחותם נמוכה מאוד- עד 1%. בנוסף, במהלך ההחלמה תיתכן אדמומיות ועקצוץ בעור, בצקת וכאבים שחולפים לאחר כשבועיים שלושה. 
 
הטיפול בRF – גלי רדיו זהה עקרונית לטיפול האנדו לייזר. האפשרות העומדת בפני המטפל/מנתח לבחור כל אחת מהשיטות מאפשרת התאמה ייחודית ומדויקת לטיפול בכל מקרה ומקרה .
בת.ל.מ  עומדות בידנו כל מגוון האפשריות לטיפול, כולל ניתוח , אנדו לייזר, RF/ גלי רדיו והטרשה תחת סונר ובכך יתרון גדול המאפשר לתפור הטיפול המתאים והמדויק לכל אחת ואחד ולא להיות נזקקים למענה יחיד וזהה לכל המקרים.