רימות

29/06/2010 00:00:00 | ד"ר רם אברהמי
הדפס מאמר
רימות

רימות מצילות חיים

הרימות הן בצד שלנו ולא נגדנו: פצע שהעלה נמק עשוי להתרפא דווקא בעזרת הרימות שזוללות את הרקמה הנגועה ומונעות מהנמק להתפשט.


רימה היא שלב הפגית במחזור חייו של הזבוב והיא בדרך כלל נקשרת למוות, כיוון שהיא ניזונה מהגוף לאחר המוות. אולם יש להן גם שימוש רפואי והן משמשות לטיפול יעיל בפצעים שהעלו נמק. הטיפול ברימות חזר לאופנה בשנים האחרונות ובינואר 2004 קיבל את אישורו של מינהל התרופות האמריקני, ה-
FDA . אצלנו במרפאה משתמשים ברימות הגדלות במעבדה מיוחדת ובתנאים סטריליים.

הרימות הוכנסו לראשונה לשימוש רפואי בתקופתו של הקיסר הצרפתי נפוליאון. אחת האגדות מספרת על שני חיילים בצבא צרפת שנפגעו בקרב. האחד סבל מחתך בירך הימנית ואילו השני סבל מחתך דומה בירך השמאלית. הם שכבו בשדה הקרב מהבוקר ועד הצהריים. ריח צחנה עלה באוויר זבובים עפו מעל לגוויות והפצועים ומדי פעם ירדו  אל הפצעים הפתוחים של שני החיילים הפצועים.
החייל הראשון, שהיה ערני, נפנף את הזבובים מעל לפצע ואף חבש את החתך העמוק בחולצתו. החייל השני, שהיה חצי מעולף, לא שם ליבו לזבובים הטרדנים ששרצו על פצעו המדמם.

לאחר כמה שעות הגיעו החובש הקרבי ועוזרו. הם חבשו את הפצועים, העלו אותם לכרכרה והחלו במסע ארוך ומייגע לבית החולים. הדרך נמשכה שלושה ימים והייתה קשה ומייסרת בעבור החיילים שריח רע עלה מפצעיהם. דווקא מצבו של החייל הראשון, שהיה תחילה ערני, הידרדר לפתע וחומו עלה. לעומת זאת, החייל שהיה חצי מעולף, הראה סימני התאוששות.
בבית החולים, כשהוסרה התחבושת מרגלו של החייל הראשון, נתגלתה רקמה נפוחה כבלון עם נמק עמוק שהתפשט בפצע. גזר דינו נחרץ. לעומת החייל השני, שהזבובים שרצו בפצעיו ביום הפציעה, נראה הפצע רוחש חיים: עשרות רימות חגגו ומצצו בתאווה את הרקמה שהעלתה נמק. הפצע היה בעצם נקי  כמעט לחלוטין וצבע הרקמה והשריר היה אדום ללא  זיהום. החייל הראשון מת עוד באותו ערב ואילו החייל השני התאושש והחלים.

 
אגדה או מציאות, דבר אחד ידוע: שיטת הטיפול ברימות נתגלתה בדרך מקרה על־ידי צוות רפואי בצבאו של נפוליאון ומהר מאוד היא זכתה לשימוש נרחב ביותר ובהצלחה רבה. שיטת הטיפול ברימות הייתה פופולארית מאוד במשך שנים רבות, עד לגילוי הפניצילין בשנת 1928 והיא הייתה בשימוש גם במלחמת העולם הראשונה. 

 
כיום, הרימות הרפואיות זוכות ליותר ויותר אוהדים בקרב הרופאים, כיוון שמדובר בטיפול מצוין ויעיל לפצעים שהעלו נמק.
למעשה הרימות מונעות קטיעה של איברים שהעלו נמק.

 
כיצד מתבצע הטיפול?
הרופא מניח את הרימות הזעירות בתחבושת אוטמת על הפצע והרימות ניזונות מהנמק במשך 24 עד 48 שעות. שיטה זו מונעת הרס בלתי רצוי של רקמה בריאה. הרימות ניזונות אך ורק מרקמה שהעלתה נמק והן לעולם לא יגעו ברקמה בריאה.

 

 
 

בתמונה: רימות פעילות בפצע פתוח 

 

האם פצע רוחש רימות טוב לבריאות?
פצע רוחש רימות מעיד על מצב רפואי לא תקין, אולם לא ברימות האשם ולא בהן צריך לטפל. הטיפול צריך להתמקד בסיבה לפצע ובפצע עצמו, כפי שניתן לראות מהדוגמה הבאה: ביולי2008  הופיעה במרפאת כלי דם גברת בת 85. כאשר הסרתי את התחבושת מרגלה, ראיתי פצע גדול ומכוער בעקב ובגיד אכילס. הפצע עצמו רחש רימות, לא הייתה דלקת סביבו על אף שלא השתמשה באנטיביוטיקה. משיחה איתה התברר כי הפצע טופל במשחות והתולעים קיימות מזה כשבועיים. לאחר בדיקה התברר כי  האישה סובלת מחסימות בכלי הדם לרגל  וכי עליה לעבור ניתוח לחידוש זרימת הדם. ניתוח כזה הוא תנאי הכרחי לריפוי הפצע הנרחב. היא הופנתה לניתוח והעברתי הנחייה מפורשת - לא לגעת ברימות. כפי שלעתים קורה, היה מי שלא אהב המראה הרוחש בפצע והוא דאג לחסל את הרימות. כעבור יומיים נוצר זיהום שהיה מלווה בחום והאישה נזקקה לטיפול באנטיביוטי קה.
בתמונה: פצע לאחר טיפול 1 ברימות 
  

אם כך מה הלקח ?
הלקח ברור: הרימות הן בצד שלנו כיוון שהן מונעות זיהום. הרימות הן פועלות הניקיון של הפצע ודרכן כל הלכלוך מתנק ה.

הטיפול ברימות בת.ל.מ
במרכז   הרפואי ת.ל.מ. אנו מטפלים ברימות כדי להסיר רקמת נמק ולשפר מצב הפצע.
הרימות עצמן מפרישות חומרים דמויי הפרין המשפרות זרימת הדם וכן חומרים ההורגים חיידקים. כך מתקבלת פעולה משולבת של ניקוי הפצע ועידוד לריפוי.
יש להגיע למרפאת הפצע במרכזינו לקבלת טיפול הרימות. נדרש כ2-3 טיפולים לקבלת התוצאה הרצויה.