למה ורידים קלוקלים אינם רק בעיה אסטטית!

03/10/2011 00:00:00 | ד"ר רם אברהמי
הדפס מאמר
למה ורידים קלוקלים אינם רק בעיה אסטטית!

תפקיד הורידים להחזיר הדם מהפריפריה ללב. הדם העורקי העשיר בחמצן מגיע לכל האיברים. החמצן והאנרגיה עוברים לתאים ואילו חומרי פסולת וCO2 -  הנפלטים מהתאים חוזרים במערכת הורידית להיות מופרשים ב"מסננת הנוזלים" הכליה ו"מסננת הגזים" הריאות. מכאן שלורידים תפקיד בניקוי הגוף מחומרי פסולת. היכן שיהיה עימדון/ סטזיס בזרימה הורידית יצטברו חומרים אשר יזיקו לרקמה.

הורידים משמשים גם כמאגר דם, והלחץ בהם נמוך מאשר בעורקים.
80% מכמות הדם נמצאת בורידים שבהם הלחץ נמוך ובכך סובלנית יותר לפציעה. דם שהגיע בעורקים לכף הרגל צריך לחזור ללב. מאחר והאדם הינו יצור הולך על שתיים יש צורך להתגבר על כוחות הגרביטציה. בורידי הרגליים שסתומים חד כיוונים ותפקידם לאפשר זרימה בכוון אחד מכף הרגל ללב. מנגנון זה מונע יתר לחץ דם במערכת הורידית, השסתומים מבטלים בניית לחץ הידרוסטטי. הוריד בנוי כמו בלון- ברגע שנוצר בתוכו לחץ גבוה הוא יתנפח וזרימת הדם בו תיפגע. הורידים משמשים כמצנן על העור, הם מתרחבים בחום ומתכווצים בקור. הורידים והנימים בעור חשופים כל יום למבטנו. לכן, פעמים רבות נטעה לחשוב שכאב ממוקם הינו בשל הורידים הבולטים באזור ולא נגלה הסיבה האמיתית. כ-50% מהכאבים ברגליים בנוכחות ורידים בולטים אינם מהורידים אלא מסיבה אחרת.

לכן, כשיש כאבי רגליים, מחובתנו לאבחן ולקבוע האם הכאב מקורו בורידים קלוקלים או מסיבה אחרת.

אי ספיקה ורידית– דליות מתפתחות לרוב על רקע נטייה גנטית משפחתית.
בנוסף, הריונות מרובים, עמידה ממושכת, שינויים הורמונאליים וגיל מהווים גורם סיכון.

בשנים האחרונות אנו למדים שיתר לחץ דם ורידי מזיק. הוא פוגע בחילוף החומרים, גורם לשינויים בעור, פיגמנטציה ואף פצעים. בעזרת בדיקת דופלקס ורידים ניתן לבדוק ורידי הרגליים ולאבחן בשלב מוקדם ההפרעה. הביטוי הקליני הקל של אי ספיקה ורידית הינו כבדות, עייפות רגליים בסוף היום, בצקות, גרד והתכווצויות שרירים. לרוב יש הקלה בעת הליכה. הרמת רגליים במנוחה או שימוש בגרב אלסטית.

ההתקדמות באבחון בעזרת דופלקס ורידים והשיפור המהפכני בדרכי הטיפול כדוגמת אנדו לייזר, גלי רדיו, קיטור והזרקות קצף בשילוב הנדרש, הביאו למהפכה של ממש ביכולת ובנגישות לטיפול בבעיות ורידים.

יש לציין שהשימוש בגרב אלסטית אינו מטפל בבעיית הורידים היסודית. הוא אינו מונע לחלוטין את קיום יתר לחץ הדם הורידי במערכת, אלא מסייע לשיפור. קיים הבדל תהומי בין התוצאות של טיפול ממשי, אשר מפסיק באחת את קיום יתר לחץ הדם הורידי לאפשרות השמרנית של הליכה עם גרב אלסטית.

כיום יותר ויותר יש מקום לטפל בבעיות הורידים בהתהוותן, בין ההריונות ובכל גיל ולא להמתין עד שהמערכת תתקלקל כל כך שיהיה קשה לשקם המצב אף בטכניקות החדשות שבידנו.