מה בין סקס וורידים?

02/10/2011 00:00:00 | ד"ר רם אברהמי
הדפס מאמר
מה בין סקס וורידים?

מה בין סקס וורידים?

חיוכו של הגבר החרדי הצעיר ששב עם אשתו לקליניקה, הבהיר לי שהצלחתי בטיפול. "ד"ר אנו מודים לך מאוד" אמרה האישה בביישנות.

סקס חשוב מאוד לזוגיות. יש בו קירבה, רגש, אינטימיות ונתינה. עולם אישי ייחודי של בני זוג, המשפיע על כל רגע מיומם. בהיותי כירורג כלי דם, אני מוחמא כל פעם כשהנושא עולה.
לכולנו הוא מוכר מבעיות בתפקוד המיני של הגבר, האם קיימת בעיה באספקת הדם, סוכרת וכדומה. אך רבים לא מודעים להיקף הבעיה מהצד הנשי. נשים צעירות ובגיל הפוריות סובלות מכאבי אגן, כאבים והתכווצויות ברגליים ובבטן לאחר ובזמן קיום יחסי מין עד כדי חוסר הנאה ופחד מהרגע שאחרי.

הזוג הצעיר והנאה שנכנס למרפאתי, חודש לפני הסקס המהנה והמשחרר, פנה בשל ורידים בולטים ברגל השמאלית, ואגב השיחה ציינו הסבל ועוגמת הנפש מיד לאחר קיום יחסים. בבדיקה שערכתי ניתן היה לראות ורידים בולטים בשוק אך יותר מכך. בעין בוחנת ובבדיקת דופלקס ורידים שביצעתי, נתגלו ורידים באזור המפשעה בחלק הפנימי. לשאלתי האם הם בולטים ומציקים במחזור או בהריון נעניתי בחיוב. מכאן האבחנה והטיפול היו פשוטים. מדובר בורידי אגן בולטים יחד עם דליות ברגליים, אשר בעת קיום יחסי מין, עקב הגודש האגני וקיום קולטנים הורמונאליים על דופן הוריד, גורמים לכאב ולהתכווצויות לאחר קיום יחסי מין. מעבר לטיפול המקובל בורידי הרגליים הוספתי טיפול מטרש (הזרקת קצף) לורידים הבולטים במפשעה כך שיגיע לורידי האגן ויצמצם הגודש. ואכן לאחר חודש כששב הזוג הצעיר עם החיוך והאושר שמחתי שהצלחתי לעזור בנקודה כל כך משמעותית ודיסקרטית.

לסיכום, ניתן לציין שיש נשים רבות, בפרט נשים לאחר לידות מרובות, הסובלות מגודש ורידי האגן שאינו מתבטא כמעט בכל ביטוי חיצוני נראה לעין כי הורידים הבעייתיים הם בבטן התחתונה ולא כמו הדליות ברגליים הנראות לכל. לעיתים זה מופיע יחד עם דליות אך יכול להיות ביטוי יחיד. התלונות הן כאבי אגן, כבדות במחזור, עייפות, כאבים ואי נוחות לאחר קיום יחסי מין היכולים להקרין לרגל, נמשכים מספר דקות עד חצי שעה ויותר. הטיפול פשוט ומקל מאוד על הסימפטומים.