מה בין ורידים בולטים לג'ירף

02/10/2011 00:00:00 | ד"ר רם אברהמי
הדפס מאמר
מה בין ורידים בולטים לג'ירף

מה בין ורידים בולטים לג'ירף?

כשג'ירף מרכין את ראשו לשתות מים אני עוצם את העיניים. למה?
כי אני כירורג כלי דם שיודע שלחץ הדם בראשו מגיע ל-400 מילימטר כספית, הורידים בצוואר יתנפחו ועוד רגע יתפוצץ לו הראש. אך כשאני פותח את העיניים, הג'ירף בפלגמטיות מרים הראש, ואני שוב עוצם את העיניים, כי אני יודע שדם לא יגיע לראש שנמצא בגובה 4 קומות וכי הג'ירף הזה יתעלף, בדיוק כמו בתי האמיצה בטקס סיום קורס קצינים, כשהדם ירד לה לרגליים. אבל הג'ירף אף פעם לא קבע תור למרפאתי, לא עבר דופלקס ורידים ובכלל אין לו טענות,הכול סבבה.
לג'ירף לב במשקל 18 ק"ג המייצר לחץ של 200-300 ממ"כ בעורקים. לחץ זה צריך להתגבר על הלחץ ההידרוסטאטי בצוואר מורם לגובה 4 מטר (כ 3 מטר מעל לליבו) אך על מערכת זו להתמודד גם בעת הרכנת הראש, ואז הראש נמצא  2.5 מטר מתחת לגובה הלב. מסתבר ששני אמצעים מגנים על הג'ירף מכאב ראש הזה.
האחד, רגולציה של לחץ הדם העורקי- קיים מנגנון מורכב של חיישנים בעורקים בלב ובמוח יחד עם מערכת שסתומים אשר מווסתת את לחץ הדם במוח הג'ירף שיהיה לפי דרישה בין 200 ממ"כ בראש מורם ל-170 ממ"כ בראש שפוף. זה כמובן לא פותר את בעיית הורידים שיתנפחו מאוד בהורדת הצוואר מטה או ברגליים הארוכות. אכן בורידי הצוואר של הג'ירף מנגנון מופלא ופשוט של שסתומים חד כיוונים אשר אינם מאפשרים לדם לזרום נגד הגרביטציה לכיוון הראש כשהראש כלפי מטה, ואילו במצב ראש מורם, הורידים עוברים כך שהדם אינו יורד כמו בסיפון ומרוקן את המוח מדם, אלא קיימת תנגודת בוריד אשר עוזרת במנגנון הרגולציה. ברגלי הג'ירף השסתומים החד כיוניים הינם כמו אצלנו- מאפשרים זרימה חד כיוונית רק לכוון הלב. אם יוולד ג'ירף ללא שסתומים ברגליים, יווצר לחץ הידרוסטטי עצום, הורידים יתנפחו כמו בלון ודם עורקי יתקשה לחזור במערכת הורידית והלב מגודל המאמץ יקרוס.
אמצעי שני, עור הג'ירף בצוואר והרגליים- עבה מהעור בשאר הגוף כך שהוא משמש כגרב אלסטית טבעית. תפקידה לשמור על קוטר הוריד, למניעת התנפחות הורידים ואי ספיקת שסתומים. העור ברגל הדקה של הג'ירף עבה פי 7 מהעור בגוף.

לכן, בפעם הבאה כשאראה ג'ירף, לא אעצום עיניים. מקסימום, אבקש הכתובת של ספק הגרביים האלסטיות המחטבות...