מילון מונחים

מאת ד"ר אברהמי

(לפי א-ב)
 

אוזון– גז 3 O אשר עוזר בטיפול כנגד זיהומים ושיפור החימצון, משמש אמצעי טוב לטיפול בפצעים קשי ריפוי, ולטיפולים קוסמטים ורפואיים נוספים.

אורטה (Aorta)- העורק הראשי היוצא מחדר הלב השמאלי נקרא גם אבי העורקים או ותין. האורטה יוצא מהלב, יורד בחזה והבטן עד למפשעות. בגיל המבוגר, כלי דם חשוב זה יכול להתרחב מעבר לנורמה. התרחבות כזאת, כשהיא דמוית בלון, נקראת מפרצת (אנוריזמה). כשההתרחבות מגיעה לקוטר מסוכן נדרשת התערבות כירורגית. אבי העורקים גם עלול לסבול מהיצרות. גם במקרה כזה נדרשת התערבותו של כירורג לכלי דם.

אמבוליה תסחיף-  אירוע בו קריש דם נסחף בזרם הדם וחוסם עורק רחיקני יכול לגרום לאירוע מוחי CVA) ) חסימת זרימת הדם לגפה או למעי. ביטוי קליני כאבים עזים לגפה. זהו מצב חרום הדורש התערבות מידית אחרת תהיה סכנה לנזק בלתי הפיך, חובה לפנות לטיפול מידי.
 
אמבוליזציה- פעולה לטיפול בורידים מרובים או הישנות ורידים לאחר ניתוח. מבוצעת גם לטיפול בכיבים ורידיים קשים. אמבוליזציה מתבצעת תחת שיקוף ובצורה מבוקרת. מהות הפעולה- מערכת הורידים החולה מטופלת על ידי הזרקת חומר סקלרוזנטי. הפעולה מבוצעת במשך כשעה, ללא הרדמה ודורשת מיומנות גבוהה. השיטה טובה למקרים קשים של דליות ורידים שקשה לטפל בהם בניתוח או באנדו לייזר (ראו ערך) והטרשה רגילה (ראו ערך).

 

אנדו לייזר-  תחליף לניתוח ורידים (סטריפינג). הטיפול מבוצע בלייזר ובהכוונת סונר. במהלך הטיפול סוגרים את הוריד החולה ומביאים להיעלמותו ללא צורך בניתוח להוצאתו. הפעולה מבוצעת בהרדמה מקומית ולאחריה חוזרים מיד לפעילות רגילה.

 
אנה בוט– סוג חבישה אלסטית משולבת עם חבישות פצע לטיפול בפצעים ונוסטטים ופצעים המלווים בבצקות קשות. טיפול ייחודי במרפאת ת.ל.מ.   
 
בדיקת דופלקס (דופלר)-  בדיקה לא כואבת המבוצעת על ידי רופא כלי דם במרפאתו או על ידי טכנאי/ת במעבדות כלי דם. מכשיר הדופלקס משלב סונר ודופלר, וניתן בעזרתו לזהות היצרויות או הרחבה בכלי הדם וכן את מהירויות וכיווני הזרימה. הבדיקה אמינה ביותר ובחלק מהמקרים מחליפה הצורך בצינתור (ראו ערך). 
 
 
 

בצקות (Adema)- נפיחות ברגליים שעשויה להיווצר מאגירת נוזלים, בעיות במערכת הלימפה, אי ספיקה ורידית ועוד. רצוי לטפל בגורם לבצקת, אך ניתן להקל בחבישות אלסטיות והרמת הרגליים במנוחה.

 

RF/גלי קול - טיפול זהה לאנדו לייזר אך הטיפול מבוצע על ידי גלי קול הסוגרים סלקטיבית את הוריד.

 

גרד ברגליים- תופעת גרד ברגליים מאוד שכיחה בבעיות ורידים. יתכן גרד בשוקיים עקב עמידה והתנפחות הורידים ושכיח מאוד גרד עז לאחר הורדת הגרב האלסטית. בעיה זו נובעת מהתנפחות מהירה של הורידים וכלי הדם בעור. אם נטפל בסיבת הגרד– בורידים, הגרד יעלם. ניתן להקל על גרד קיים במשחות ותרופות מונעות גרד. רצוי שלא לגרד העור למניעת פציעתו וכניסת זיהום. להקלה ולמניעה, ניתן להרטיב את המקום במים קרים.
 

דימום מורידים ו/או נימים-  ורידים ונימים קטנים על פני העור יכולים לדמם מנקב קטן, שנוצר בעקבות גירוד או בקיעת הנימים בעת עמידה או אחרי מקלחת חמה. לא מדובר בתופעה מסוכנת, וכל שיש לעשות הוא מיד לשכב ולהרים הרגל גבוה ובמקביל להפעלת לחץ מקומי על אזור הדימום. הדימום יפסק לאחר מספר דקות. לפני שחוזרים ועומדים על הרגל, יש לאגוד המקום בחבישה לוחצת. למניעת הישנות הדמם, יש לפנות לכירורג כלי דם.


דליות-

ורידים שהתנפחו והתרחבו בשל אי ספיקת מסתמים ועליית לחץ במערכת הורידים. גורמים להפרעה אסתטית או להפרעה קלינית: כאבים בעמידה, בצקות, גרד, שינויי פיגמנטציה בעור, כתמים חומים ואף פצעי ם.

 

הטרשה (סקלרוזציה)- הזרקת חומר לורידים או הנימים הגורמת להרס מכוון שלהם. משמשת לעתים כתחליף לניתוח דליות ולהעלמת נימים.

 
 הטרשה תחת סונר (דופלקס)–
תהליך בו רופא כלי דם מזריק חומר לוריד בהנחית סונר. כך ניתן לראות את מיקום הוריד ותנועת החומר בו. ההטרשה מתבצעת במרפאת הרופא ואורכת מספר דקות ללא הרדמה וללא כאב ממשי. לאחריה נאגדת הרגל בחבישה אלסטית או גרב אלסטית וניתן להמשיך בשגרת היום. הטיפול מכוון לורידים פגומים שנישנו לאחר ניתוח או כתחליף לניתוח, אם רוצים להרוס הוריד מבלי להוציא אותו.

הטרשת קצף תחת סונר- טכניקה להזרקת חומר מוקצף שהורס ורידים לא תקינים, אך אינם בולטים. הסונר עוזר בהכוונה ואיתור הוריד. ההטרשה נעשית ללא הרדמה במרפאת הרופא.

 

ורידים- כלי הדם המחזירים דם מהרקמות אל הלב. כשהורידים תקינים לא רואים דליות או ורידים נפוחים. אם יש ליקוי בורידים ואי ספיקת מסתמים, הורידים יתנפחו בזמן שאנחנו עומדים. ליקוי בורידים מתאפיין לעתים גם בבצקות, כאבים בעמידה, גרד בעור, שינויי צבע בעור, חום מקומי והתכווציות ליליות. במקרים של חסימה בורידים (פקקת) ייתכנו בצקות, כאבי רגליים, אודם ורגישות מקומית. בכירורגית כלי דם, מטפלים בורידים הבולטים והנפוחים וכן בורידים החסומים כתוצאה מפקקת (שטחית או עמוקה) של הורידים.


ורידים עמוקים–
מערכת הורידים העיקרית ברגליים, נמצאת עמוק בתוך השרירים בסמוך לעורקים הגדולים של הרגל. מערכת ורידים זו מעבירה כ־95% מזרימת הדם מהרגליים אל הלב. המערכת מכילה שסתומים חד־כיוונים שמאפשרים לדם לזרום רק חזרה מהרגליים ללב. אם נוצרת פקקת בורידים אלו, הרגל תתנפח ותכאב. במקרים כאלה, יש צורך בטיפול נוגד קרישה והליכה עם גרביים אלסטיות לתקופה מוקצבת. לעתים, כתוצאה מפקקת עמוקה, נהרסים השסתומים החד-כיווניים בורידים, נוצרות בצקות ומופיעות נפיחויות ברגל בעת עמידה.   

 

ורידים שטחיים- נקראים גם הספנה הגדולה וספנה הקטנה או בעברית- הוריד הצפון הגדול והוריד הצפון הקטן. הספנה הגדולה נמצאת מתחת לעור של הרגל מהמפשעה לקרסול בחלק הפנימי. המסלול של הספנה הקטנה יוצא מחלקו החיצוני של הקרסול ומטפס עד לאזור הברך. הורידים הללו מעבירים דם לכיוון הלב. פגיעה בשסתומים של מערכת זו גורמת להופעת דליות. ברוב המקרים, הנטייה לדליות ואי ספיקה היא גנטית, אך יש גורמים נוספים כמו הריונות מרובים, טיפולים הורמונאליים ועמידה ממושכת מעל תשע שעות ביום. במקרים של טרומבוזה בורידים השטחיים, יופיע פס אדום וכואב  לאורך מיקומו של הוריד. במקרה כאלה, נזדקק לטיפול מיוחד למניעת היווצרות קרישים נוספים או סילוקו של קריש הדם הקיים.

 

טיפולי לייזר- נחלקים לטיפולים חיצוניים ולטיפולים פנימיים. טיפולי הלייזר החיצוניים מיועדים לטיפול בנימים או פיגמנטציות וקופרוזות בעור. טיפולי הלייזר הפנימיים, הנקראים גם אנדו לייזר (ראו ערך), נועדו לסגירת ורידים גדולים.

 

כאבי רגליים בעמידה- יכולים להיגרם כתוצאה מבעיות אורתופדיות, בעיות נוירולוגיות ובעיות ורידים. לא בכל מקרה שיש ורידים בולטים מקור הכאב הוא מהורידים. נדרשת בדיקת רופא מומחה לכלי דם לאבחון מדויק כדי להבדיל בין כאב ממקור ורידי לכאב ממקור אחר.

 

כאבי רגליים בהליכה- יכולים להיגרם כתוצאה מחסימות עורקים, מבעיות אורתופדיות, בעמוד השדרה בפרקים, מבעיות נוירולוגיות וסכרת, כשכאבי הרגליים נגרמים כתוצאה מחוסר אספקת דם נאותה. הכאבים מופיעים בדרך כלל בשוקיים, לאחר מרחק הליכה מדוד. הכאבים נעלמים כמעט מיד לאחר שנעמדים. בחשש לכאבי רגליים בשל בעיית כלי דם, יש להתייעץ ולהיבדק על־ידי רופא כלי דם.

 

כיבים ונוסטטיים- פצעים שטחיים או עמוקים ברגליים הנגרמים בשל מחלת ורידים קשה ו/או יתר לחץ דם ורידי ברגליים, המלווה בשינוי צבע ובצקות ברגליים. דורש טיפול נכון במשך שבועות עד חודשים עד לריפוי.

 
כף רגל סוכרתית- diabetic foot- ביטוי המיוחס לשינויים בכף רגל של הסובלים מסוכרת, אך בעיקר למצב של פצע ברגל של חולה סוכרת. משמעותו קיום סיכון לגפה.
 
לימפאדמה-  הפרעה בניקוז הלימפטי ברגליים. במקביל למערכת הדם, פועלת בגופנו מערכת הלימפה, שעשויה כלים דקיקים בקוטר שערות. כלי הלימפה מעניקים לרקמות את המרכיב הספוגי. כאשר דרכי הלימפה נפגעות- כתוצאה מניתוחים, הקרנות, זיהומים או חוסר התפתחות- תופיע לימפאדמה שמאופיינת בבצקת גומתית או נוקשה ברגליים או באיבר שנפגע. חבישת גרביים אלסטיות תסייע לניקוז הלימפטי. 
 
מסג' לימפטי– טיפול מיוחד לשיפור הזרימה הלימפטית ומניעת בצקות ברגליים. תורם לטיפולים בלימפאדמה ובפצעים קשים עם מרכיב לימפאדמה ובצקות.
 
מקרופגים– תאי דם לבנים המשמשים "כמנצח" על מלאכת ריפוי הפצע ומשמשים כעזר לטיפול בפצעים סוכרתים ופצעים קשי ריפוי תוך הזרקה מקומית שלהם לפצע הכרוני, ובכך הם מעודדים הריקמה להתקדם בריפוי.
 

נימים- מערכת ורידים זעירה בסמוך לעור. נימים הם ורידים דקים ביותר ולעיתים קיים  קשר בינם לבין מערכת הורידים השטחית. כשמערכת זו אינה תקינה, יש לטפל קודם בורידים ולאחר מכן בנימים. אם הבעיה בנימים בלבד, הטיפול יהיה אך ורק בהם. אין משחות או כדורים המעלימים את הנימים ולכן הדרך היחידה להעלים את הנימים היא בהריסתם. הרס הנימים יתבצע בדרך כלל  בהזרקות, אך לעתים בלייזר חיצוני. נימים בולטים, בדרך כלל, מבטאים נטייה משפחתית. הטיפול בנימים אינו בגורם עצמו אלא בתופעה, ולכן תיתכן הופעה נוספת שלהם לאחר טיפולים- ושוב נאלץ לחזור על הטיפול.

 

ניתוח קרוטיד (עורקי תרדמה)- מבוצע בטיפול בהיצרות קשה בעורקי הצוואר, כדי למנוע אירוע מוחי. הניתוח נמשך כשעתיים ובהרדמה כללית. כעבור יומיים שבים הביתה. צנתור טיפולי עם סטנט הינה אופציה חליפית במקרים המתאימים.

 

ניתוחים להצלת גפה- ניתוחי כלי דם המבוצעים בעת שקיים נמק בכף הרגל או חוסר אספקת דם קשה ואילו לא נצליח בניתוח גורל הרגל נחרץ. במקרים אלו, על מנתח כלי דם לנסות להציל גפה שללא הניתוח אין לה סיכוי. דומה הדבר לפתיחת הממטרה מעל דשא יבש וחצי מת באם נצליח לחדש אספקת הדם הגפה תחיה. 

 

נרופטיה– פגיעה עצבית הנגרמת בדרך כלל בחולי סוכרת. גורמת להעדר תחושה בכפות הרגליים, מקשה על ההליכה ופוגעת במנגנון הכאב המזהירנו מפגיעה בכף הרגל. ניתן בחלקו לטיפול על ידי איזון סוכרת ותרופות. מהווה אחד הגורמים להתפתחות פצעים סוכרתיים.
 
סטנט - STANTING-  תהליך בו יחד עם הרחבת העורק או הוריד עם בלון גם מקבעים קפיץ שיחזיק וימנע סגירת העורק או הוריד מחדש. 
 

עורקים- כלי הדם המעבירים דם מחומצן מהלב לרקמות. חסימה או חסימות בעורקים  עלולות לגרום לתופעת התקף לב או אירוע מוחי, הפרעה בהליכה, כאבי רגליים  ופצעים. 

 
עורקי התרדמה (קרוטיד)- עורקים משני צדי הצוואר, המובילים דם מהלב אל המוח. חסימה בעורקי התרדמה עלולה לגרום להופעת אירוע מוחי. זיהוי של היצרות קשה בעורקי התרדמה מחייב פנייה לכירורג כלי דם.
 

עקצוץ (פרסטזיות) בכפות רגליים-  תופעה נפוצה בקרב הסובלים מסוכרת, וזאת עקב פגיעה בעצבים תחושתיים. כתוצאה משיבוש של האותות העצביים התחושתיים, מתקבלת קשת רחבה של תחושות  ובהן: הירדמות, קור מקומי, עקצוצים מחטיים ותחושת שרפה. סיבות נוספות לתחושות כאלה ודומות: לחץ על עצבים עקב שינויים שדרתיים או מקומיים בכפות ידיים וכן חסרים מטבוליים, כמו חסר בחומצה פולית וחסר בוויטמין B12. ברוב המקרים לאחר האבחנה יש למצוא את הגורם לתופעה ולטפל בו.

 

פצע אקוטי-  פצע שהתחיל ועובר את שלבי ההחלמה הרגילים, שנמשכים בדרך כלל שבוע עד שבועיים.

פצע כרוני-
 פצע שהחלמתו אינה מתקדמת במהלך הזמנים הרגיל לריפוי (ששה עד ארבעה שבועות). פצע כזה עלול להישאר במצבו חודשים ואף שנים. פצע כרוני נוצר בדרך כלל בשל סיבה משמעותית ואם מצליחים לאתר אותה ולהעניק את הטיפול המתאים, הפצע יחלים.

 

פקקת (טרומבוזה)- קרישי דם בתוך כלי דם הגורמים לחסימה בזרימה.

 

פקקת ורידים– לא מסכנת הגפה כי דם מגיע אך לא חוזר כראוי. מלווה בכאב, אודם מקומי או נפיחות של הגפה. יש לפנות לבדיקת רופא כלי דם.

 

פקקת בורידים השטחיים (SVT) - חסימה של וריד שטחי על-ידי קרישי דם. גורמת  לנפיחות, אודם וכאב מקומי. לרוב חולף לבד בתוך חודש עד חודשיים, אך יש לפנות לכירורג כלי דם כדי לקבל טיפול.
 

פקקת בורידים העמוקים (DVT) - פקקת כתוצאה מקרישי דם במערכת הורידים העמוקה של הרגל. הפקקת גורמת לנפיחות חד צדדית של הרגל וכאב ללא סימנים חיצוניים.  יש לטפל בתרופות למניעת קרישה כדי למנוע סיבוכים אפשריים כמו תסחיף ריאתי.

 

פקקת עורקים– גורמת לחסימה בזרימת הדם לגפה. מלווה בכאבים עזים וקיים סיכון לגפה באם לא מטופלת מידית.
 

צלוליט (ליפאדמה)-  כשהעור ברגליים מקבל מרקם של קליפת תפוז, מדובר בצלוליט.   התופעה היא בעיקרה גנטית והיא נובעת מהצטברות של שומן מתחת לעור ברגליים. הצלוליטים מופיעים יותר בגיל הפוריות ולאחריו. ירידה במשקל משפרת, אך לא משנה המראה הבסיסי. טיפול אפשרי בצלוליט: גרביים מיוחדות, ספורט אינטנסיבי וטיפולים לשאיבת ואו המסת שומן. 
 

צנתור עורקים- החדרת צנתר דרך עורק במפשעה, כדי לצלם את כלי הדם בגוף. אם מזהים היצרות קשה או חסימה, ניתן לעתים להרחיב את כלי הדם או להסיר את החסימה במהלך הצינתור, וזאת על ידי הכנסת בלון שירחיב את כלי הדם או קפיץ (סטנט) שישמור את כלי הדם פתוח לאחר הפעולה.

 

קיטור- טיפול בורידים בשיטת הקיטור הינה שיטה המאפשרת לטפל בוריד הספנה כמו בשיטת האנדו לייזר וגלי הקול (RF), צינתור הוריד תחת סונר וחימומו כך שיתכווץ. ייחודה של השיטה הינה באפשרות לטפל בענפים בדליות היוצאות מהספנה, אשר בשיטות האחרות מטופלות על ידי הוצאתן בחתכים זעירים או בהזרקות קצף כך שיעברו תהליך דלקתי ויספגו. בשיטת הקיטור אנו מחדירים מחט לענפים ולדליות ובאמצעות הקיטור גורמים להן כוויה עד התכווצותן. הטיפול מונע את הצורך בהוצאת הדליות בניתוח ובנוסף הוא משאיר פחות דלקת מקומית מאשר הזרקות הקצף. שיטת הקיטור תתאים לטיפול בדליות מרובות ברגל ללא צורך בהוצאתן בניתוח או בהזרקת קצף. יש חשיבות רבה לקירור המקום בעת הפעולה כדי למנוע כוויה מקומית ולעיתים יש לבצע הפעולה בהרדמה או טשטוש עמוק יותר ולא בהרדמה מקומית כתלות בגודל הדליות. בת.ל.מ אנו בוחרים סוג הטיפול בהתאם למטופל ולתוצאה הטובה ביותר הצפויה לכל מקרה ומקרה. לא לכולם מתאים קיטור- לכל מקרה יש להתאים השיטה או שילוב השיטות. גאוותנו בכך שאנו אכן משלבים מכל השיטות כדי לקבל התוצאה המקסימאלית.
 
רימות-
זחלי הזבוב אשר משמשים לניקוי והטרית רקמת נמק מהפצע, שימוש ביאולוגי לצורך שיפור ריפוי פצעים קשים.
 
שינויי פיגמנטציה- עור חום בצבע חלודה מתקבל לעיתים בעקבות דלקות ורידים חוזרות וכן במצבים של אי ספיקה ורידית. שינויים אלו נפוצים בקרב חולי סוכרת או מחלות לב- וזאת כחלק מדליפה של חומרים מכלי הדם לרקמה וחמצון שלהם. לעתים העור דק ועדין ולעתים נוקשה עקב תהליכי דלקת כרונית. משחות וחבישות עשויות להביא לשיפור, אך לא לריפוי. 


 PTA
- תהליך אנגיופלסי בו בעזרת צנתר ובלון מרחיבים את כלי הדם המוצר. ניתן לבצע בצנתור עורקי הלב ובכל עורק אחר פריפרי.